Results - IFA Redfish Tournament Series E-mail
Tuesday, 27 April 2010 11:12

 

 

Florida East Division Current Standings

Jaxsonville, Fl. Feb. 28th - W/Redfish Event on 27th, 2010 Results are in

Titusville FL. May 2 - W/Redfish Event on May 1st, 2010 Results are in

Fernandina, FL. October 10 - W/Redfish Event to be held on October 9th, 2010

Jaxsonville, Fl Results

Florida_East_Div_Feb_28

Mike Kogan (L)          Roger Bump (C)          Dan Arvin (R)

Place

Boat#

Angler Last Name

Angler First Name

Red Length.

Trout Length.

R+T Score

# Fish

Total

Kayaks+$$

Points

1

16

Bump, Jr

Roger

26.75

24.75

51.5

2

51.5

$2399+$200

200

2

13

Arvin

Dan

27

17.75

44.75

2

44.75

$1749+$200

199

3

15

Kogan

Mike

25.75

18

43.75

2

43.75

$949 Prize

198

4

6

Beltz

Blake

26.125

0

26.125

1

26.125

$183.33

197

5

9

Stock

Jason

24

0

24

1

24

$163.33

196

6

19

Gregg

Frank

21

0

21

1

21

$153.55

195

7

31

Duerscheidt

Robert

20.125

0

20.125

1

20.125

 

194

8

4

Samuel

Kechum

0

15.75

15.75

1

15.75

 

193

9

18

Nelli

Brian

0

15.25

15.25

1

15.25

 

192

10

14

Harms

George

0

0

0

0

0

 

10

11

3

Forrester

Michael

0

0

0

0

0

 

10

12

5

Kaeser

Kevin

0

0

0

0

0

 

10

13

7

Suber

Jeff

0

0

0

0

0

 

10

14

21

Broach

Jason

0

0

0

0

0

 

10

15

8

Chapman

John

0

0

0

0

0

 

10

16

2

Medecke

Michael

0

0

0

0

0

 

10

17

10

Sayler

Jane

0

0

0

0

0

 

10

18

11

Sayler

Van

0

0

0

0

0

 

10

19

26

Gomes

Walter

0

0

0

0

0

 

10

20

12

Milleman

Brian

0

0

0

0

0

 

10

21

17

Leftwich

David

0

0

0

0

0

 

10

22

20

Ivy

James

0

0

0

0

0

 

10

23

22

Burdine

Jerry

0

0

0

0

0

 

10

24

23

Gregg

Rory

0

0

0

0

0

 

10

25

24

Promnitz

Morgan

0

0

0

0

0

 

10

26

25

Eoff

Keeton

0

0

0

0

0

 

10

27

27

Banks

David (Michael)

0

0

0

0

0

 

10

28

28

Greene

Patricia

0

0

0

0

0

 

10

29

29

Joubert

Mitchell

0

0

0

0

0

 

10

Titusville Results

3_guys_w_awards ifa

(L)Robert Duerscheidt     (C) Blake Beltz    (R) Jeff Suber

Place # Angler LN Angler FN Red-Length Tr-Length R+T=Score # Fish Kayaks+$$ Points
1 Duerscheidt, Jr. Robert 30.375 0 30.375 1 $2399.00+$200.00 200
2 Beltz Blake 26.25 0 26.25 1 $1749.00 199
3 Suber Jeff 0 22 22 1 $949.00 +$200.00 198
4 Gregg Frank 0 0 0 0 0 10
5 Ivy James 0 0 0 0 0 10
6 Nelli Brian 0 0 0 0 0 10
7 Cole Andrew 0 0 0 0 0 10
8 Broach Jason 0 0 0 0 0 10
9 Sayler Van 0 0 0 0 0 10
10 Leftwich David 0 0 0 0 0 10
11 Bump, Jr. Roger 0 0 0 0 0 10
12 Rock Brendan 0 0 0 0 0 10
13 Rock Luke 0 0 0 0 0 10
14 Gregg Rory 0 0 0 0 0 10
15 Burdine Jerry 0 0 0 0 0 10
16 Chapman John 0 0 0 0 0 10
17 Carroll Bill 0 0 0 0 0 10

 

 

Florida West Division Current Standings

Punta Gorda, Fl. March 7 - W/Redfish Event on March 6th, 2010 Results are in

Sarasota FL. May 16 - W/Redfish Event to be held on May 15th, 2010 Results are in

Ruskin, FL. September 19 - W/Redfish Event to be held on September 18th, 2010 Results are in

Place # Angler LN Angler FN Red-Length Tr-Length R+T=Score # Fish Kayaks+$$ Points
1 Broach Jason 22.5 19.75 42.25 2 $2399+$200 200
2 Lee John 23.75 17.75 41.5 2 $1,749 199
3 Harvel Joshua 22.5 17.75 40.25 2 $949.00 198
4 Lewis Chris 21.75 16.5 38.25 2 $132.75 197
5 Yaeckel Donald 20.5 15 35.5 2 $117.75 196
6 Stock Jason 27 0 27 1 $200.00 195
7 Phillips Kelly 23.5 0 23.5 1 194
8 Huyck Anthony 19.5 0 19.5 1 193
9 McDonald Frank 19 0 19 1 192
10 Ketchum Sam 0 19 19 1 191
11 Buckner Matthew 0 17.5 17.5 1 190
12 Mevoli David 0 16.25 16.25 1 189
13 Couch Mark 0 15.5 15.5 1 188
14 Hebert Joe 0 0 0 0 10
15 Lai Tony 0 0 0 0 10
16 Holt Bucky 0 0 0 0 10
17 Forrester Mike 0 0 0 0 10
18 Fisher Douglas 0 0 0 0 10
19 Del Savio Ron 0 0 0 0 10
20 Carroll Bill 0 0 0 0 10
21 Schurlknight Cameron 0 0 0 0 10
22 Landry Tim 0 0 0 0 10
23 Donahue John 0 0 0 0 10
24 Poole Earl 0 0 0 0 10
25 Cole Drew 0 0 0 0 10
26 Nelli Brian 0 0 0 0 10

 

Punta Gorda, FL Results

Florida_West_Div

George Yock (L) Joshua Harvel (LC) John Donahue (C) Brian Nelli (RC) Greg Valenti (R)

Place #

Boat #

Angler LN

Angler FN

Red-Length

Tr-Length

R+T=Score

# Fish

Kayaks+$$

Points

1

20

Harvel

Joshua

27

19.5

46.5

2

$2,399.00

200

2

11

Donahue

John

27

18.5

45.5

2

$1,749

199

3

5

Lambert

Paul

27

18.5

45.5

2

$949.00

198

4

23

Yock

George

24.75

18.75

43.5

2

$142.25

197

5

25

Perez

Manny

27

15.5

42.5

2

$125.25

196

6

3

Lai

Tony

19

20.125

39.125

2

 

195

7

10

Nelli

Brian

27

0

27

1

$200.00

194

8

19

Lee

John

27

0

27

1

 

193

9

27

Stock

Jason

27

0

27

1

 

192

10

26

Pearson

Jory

27

0

27

1

 

191

11

18

Sayler

Jane

26.5

0

26.5

1

 

190

12

2

Valenti

Greg

0

21.5

21.5

1

$200.00

189

13

9

Gibson

Steve

0

19

19

1

 

188

14

4

Poletti

Peter

0

0

0

0

 

10

15

1

McDonald

Frank

0

0

0

0

 

10

16

6

Goodwin

Spencer

0

0

0

0

 

10

17

7

Schulknight

Cameron

0

0

0

0

 

10

18

8

Fisher

Douglas

0

0

0

0

 

10

19

12

Marcey

Brian

0

0

0

0

 

10

20

13

Landry

Tim

0

0

0

0

 

10

21

14

Petrick

Kyle

0

0

0

0

 

10

22

15

Page

Geoff

0

0

0

0

 

10

23

17

Sayler

Van

0

0

0

0

 

10

24

21

Schallmoser

Doug

0

0

0

0

 

10

25

22

Couch

Mark

0

0

0

0

 

10

26

24

Burdine

Jerry

0

0

0

0

 

10

27

16

Promnitz

Morgan

0

0

0

0

 

10

Sarasota FL. Results

Place Captain LN Captain FN Partner LN Partner FN Fish 1 Fish 2 Total Points A.A. Entry
1 Morelli Chris Shader Kurt 6.18 7.89 14.07 200
2 Cruz Mark Cruz Tony 6.21 7.77 13.98 199 x
3 Walker Fred Glenn John 7.03 6.46 13.49 198 x
4 Porcelli Joe Rideout Kim 7.11 6.29 13.40 197
5 Benson Dan Enriquez Rey 6.76 6.44 13.20 196 x
6 Nelson Brady Brown Charlie 6.57 6.58 13.15 195
7 Seckel Heath Ulch Brian 6.18 6.9 13.08 194
8 Landry Tim Schurlknight Cameron 5.77 6.79 12.06 193
9 Oskey Ernie Oskey Austin 4.08 7.64 11.72 192
10 Katsaralas Tony Turgeon Dave 6.19 5.35 11.54 191 x
11 Justus Chad Pollock Robert 5.59 5.82 11.41 190
12 Looper Bob Showalter Bob 5.9 5.04 10.94 189
13 Hutcherson David Slattery Chris 5.18 5.69 10.87 188
14 Batchelor Heath Cox Danny 7.44 3.18 10.62 187 x
15 Henninger John Bolema David 3.12 7.42 10.54 186 x
16 Walker Shawn Hendric Randy 3.1 7.69 10.29 185 x
17 Walls - alt. Greg Dassinger Brian 7.79 7.79 184
18 Oliverio John Green Howie 4.56 2.98 7.54 183 x
19 Shelton Mike Percell Andrew 7.28 7.28 182
20 Jewett Rusty Maddox Rick 7.08 7.08 181 x
21 Moore Boone Taylor Lee 3.6 3.34 6.94 180
22 Emrick Richard Emrick Kim 6.78 6.78 179
23 Gill Sean Hay Dustin 3.36 3.42 6.78 178
24 Massey Paul Metzger Terry 3.79 2.83 6.62 177 x
25 Andrew Stephen Long Greg 3.26 3.32 6.58 176
26 Jackson Tony Causey Kelly 6.56 6.56 175 x
27 Devine Jim Fesler Chuck 6.55 6.55 174
28 Reutter Thomas Naeve Brandon 3.38 2.96 6.34 173
29 Devault Greg Turner Jon 3.03 3.11 6.14 172 x
30 Martiniuk Richard Martiniuk Richie 2.99 3.12 6.11 171 x
31 Weishaar Gary Cress Chuck 2.77 3.05 5.82 170
32 Hazzard Blake Jacobson Tim 2.69 2.59 4.78 169 x
33 Westcott Terry Williams Bob 3.11 3.11 168
34 Gatlin Wayne Gatlin Alan 0.00 10
35 Gibbs Mickey Heimes Jeremy 0.00 10 x
36 Fuller Brad Zirkle Lynn 0.00 10
37 Cauffman Justin Conley Shane 0.00 10
38 Chivas Cody Chivas Kyle 0.00 10 x
39 Padilla Frank Steiner Ryan 0.00 10 x
40 Johnson Larry Johnson Sandy 0.00 10
41 Dubord Pierre Larsen Jens 0.00 10
42 Klingel Paul Gallant Kevin 0.00 10
43/td> Brantley Terry Witt JR 0.00 10 x
44 Cook Michael Goodwin Bob 0.00 10
45 Sheppard Gary Sheppard Garrett 0.00 10
46 Girle Warren Harris Billy 0.00 10
47 Capps Stacy Wangler Jacob 0.00 10
48 Stuermer Bill Packard Jason 0.00 10
49 Johnson Steve Simon Glenn 0.00 10 x
50 Miller Gary Weber A.J. 0.00 10
51 Bauer Scott Cladakis George 0.00 10
52 Perez Manny Broxton Dale 0.00 10 x
53 Thompson John Castillo Migel 0.00 10
54 Page Geoff Murphy Rick 0 0 0 x

Rapala Big Fish Award $500
Morelli/Shader
Cabela's Angler Cash $1,000
Morelli/Shader

2010 Florida West Division - Ruskin, FL. Event
September 19th, 2010 Kayak Results

ifa_ruskin_2010

(L)John Lee (CL)Joshua Harvel (CR)Jason Broach (R)Jason Stock

Place # Angler LN Angler FN Red-Length Tr-Length R+T=Score # Fish Kayaks+$$ Points
1 Broach Jason 22.5 19.75 42.25 2 $2399+$200 200
2 Lee John 23.75 17.75 41.5 2 $1,749 199
3 Harvel Joshua 22.5 17.75 40.25 2 $949.00 198
4 Lewis Chris 21.75 16.5 38.25 2 $132.75 197
5 Yaeckel Donald 20.5 15 35.5 2 $117.75 196
6 Stock Jason 27 0 27 1 $200.00 195
7 Phillips Kelly 23.5 0 23.5 1 194
8 Huyck Anthony 19.5 0 19.5 1 193
9 McDonald Frank 19 0 19 1 192
10 Ketchum Sam 0 19 19 1 191
11 Buckner Matthew 0 17.5 17.5 1 190
12 Mevoli David 0 16.25 16.25 1 189
13 Couch Mark 0 15.5 15.5 1 188
14 Hebert Joe 0 0 0 0 10
15 Lai Tony 0 0 0 0 10
16 Holt Bucky 0 0 0 0 10
17 Forrester Mike 0 0 0 0 10
18 Fisher Douglas 0 0 0 0 10
19 Del Savio Ron 0 0 0 0 10
20 Carroll Bill 0 0 0 0 10
21 Schurlknight Cameron 0 0 0 0 10
22 Landry Tim 0 0 0 0 10
23 Donahue John 0 0 0 0 10
24 Poole Earl 0 0 0 0 10
25 Cole Drew 0 0 0 0 10
26 Nelli Brian 0 0 0 0 10

 

Atlantic Division Current Standings

Charleston, S.C. March 21 - W/Redfish Event on 20th, 2010 Results are in

Surf City, N.C. May 23 - W/Redfish Event to be held on May 22nd, 2010 Results are in

Georgetown, S.C. Sept. 26 - W/Redfish Event to be held on September 25th, 2010 Results are in

Charleston, SC Results

Atlantic_Div

Justin Carter(L) Thomas Samuels(LC) Hobie's Jackie Smith (C)Dave Jaskiewicz(RC) Danny Milleman (R)

Place #

Boat #

Angler LN

Angler FN

Red-length

Tr-Length

R+T=Score

# Fish

Kayaks+$$

Points

1

15

Jaskiewicz

Dave

22.125

18.625

40.75

2

$2399+$200

200

2

14

Samuels

Thomas

26

14.125

40.125

2

$1,749

199

3

13

Carter

Justin

22.5

14

36.5

2

$949.00

198

4

4

Milleman

Danny

27

0

27

1

$200.00

197

5

18

Hamilton

Dolphin

27

0

27

1

 

196

6

11

Bell

Erick

27

0

0

1

 

195

7

9

Freeman

Robby

27

0

27

1

 

194

8

1

Milleman

Brian

25

0

0

1

 

193

9

16

Messier

Anthony

18.5

0

0

1

 

192

10

7

Inge

Scott

0

17.062

17.062

1

 

191

11

12

Raycroft

Nathan

16.5

0

16.5

1

 

190

12

5

Crowley

Steven

0

0

0

0

 

10

13

6

Henderson

Andy

0

0

0

0

 

10

14

2

Cope

Brian

0

0

0

0

 

10

15

3

Ivy

James

0

0

0

0

 

10

16

8

Hancock

Larry

0

0

0

0

 

10

17

10

Eady

Mike

0

0

0

0

 

10

18

17

Boykin

Richard

0

0

0

0

 

10

 

 

Surf City, N.C. Results

Place Captain LN Captain FN Partner LN Partner FN Fish 1 Fish 2 Total Wt. Points AA Entry
1 Clark, Jr. Rennie Arndt Drew 6.91 7.55 14.46 200 x
2 Miller Milton Thigpen Kevin 6.79 6.86 13.65 199 x
3 Powell Eric Jernigan Allen 7.18 6.14 13.32 198
4 Sewell Chris Melvin Ray 4.98 8.04 13.02 197 x
5 Brown David Parks John 6.61 6.39 13.00 196 x
6 Hislop John Patterson Rick 6.20 6.64 12.84 195 x
7 Floyd Chris Hopper Dave 6.06 6.68 12.74 194 x
8 Lamb Matt Lamb Ray 5.85 6.53 12.38 193 x
9 Gasque David Leyh Justin 5.94 6.60 12.54 192 x
10 Wolfe Jeff Wolfe Christian 5.68 6.14 11.82 191
11 Kellum Ricky Barbee Derrick 6.04 5.73 11.77 190 x
12 Davis Mike Ervin Michael 6.59 4.66 11.25 189
13 Turner Gary Crabtree Darrell 5.52 5.59 11.11 188
14 Koraly Rob Cartwright Joseph 5.51 5.57 11.08 187 x
15 Scarborough Tommy Myers Michael 4.30 6.37 10.67 186
16 Taylor Mike Cronk Jeffrey 5.22 5.31 10.53 185 x
17 Parkin Tommy Waters Lee 5.81 4.59 10.40 184 x
18 Davis Ron Davis Caleb 4.82 5.41 10.23 183 x
19 Connelley Doug Connelley Phil 3.64 6.37 10.01 182 x
20 McFadden Henry Fonvielle Chuck 5.23 4.40 9.63 181 x
21 Pedersen Mike Parsons Lee 2.63 7.00 9.63 180 x
22 Simmons Reed Bennett Amy 5.57 3.12 8.69 179
23 Leonard Phil Clark Michael 3.61 5.03 8.64 178
24 Sear Richard Gibson Greg 5.16 3.25 8.41 177 x
25 Lather Shane Lather Chuck 2.70 5.32 8.02 176 x
26 Hough Jamie Pitts Ronnie 3.34 4.18 7.52 175 x
27 Causey Kelly Hodges Phillip 5.95 5.95 174 x
28 Stanley Brent Dail Jason 5.70 5.70 173
29 Mace Kenny Nuzzo Mark 2.34 3.00 5.34 172 x
30 Harrelson Roger Harrelson Jonathan 2.95 2.29 5.24 171
31 Gertz Jay James Trentt 5.09 5.09 170
32 Gasperin Lou Nevejans Paul 5.06 5.06 169
33 Wright Terry Blanton Porkchop 4.72 4.72 168
34 Garris Brian Crawford Patrick 3.31 3.31 167
35 Enslen Ron Enslen Elliott 2.65 2.65 166
36 Franken Paul Queen John 2.51 2.51 165 x
37 Finley Glen Wood Todd 0.00 10 x
38 Beglin Rob Reynierson Jamie 0.00 10 x
39 Moore James Allen Stan 0.00 10 x
40 Davis Scott George William 0.00 10
41 Surowiec Brian Guthrie Steve 0.00 10
42 Milleman Paul Moss Dean 0.00 10
43 Fields Stephen Crumpton Jeff 0.00 10
44 Henninger John Parrish Jeff 0.00 10
45 Knight Gary Koraly Bob 0.00 10
Rapala Big Fish Award $500
Sewell/Melvin
Cabela's Angler Cash $1,000
Clark/Arndt

2010 Atlantic Division - Georgetown, SC. Event
September 26th, 2010 Kayak Results

IFA_Georetown_SC_2010

(L)Tommy Samuels (LC)Dolphin Hamilton (RC)Larry Hancock (R)Robert Freeman

Place Angler LN Angler FN Red-Length Tr-Length R+T=Score # Fish Kayaks+$$ Points
1 Hancock Larry 27 14.25 41.25 2 $2,399.00 200
2 Freeman Robert 21 16 37 2 $1,749 199
3 Hamilton Dolphin 29 0 29 1 949+$200 198
4 Samuels Tommy 0 19.75 19.75 1 $200.00 197
5 Jaskiewicz Dave 0 16.25 16.25 0 196
6 Inge Scott 0 0 0 0 10
7 Raycroft Nathan 0 0 0 0 10
8 Eady Mike 0 0 0 0 10
9 Ward, Jr. Neal 0 0 0 0 10
10 Ward, Sr. Neal 0 0 0 0 10
11 Ladd Graham 0 0 0 0 10
12 Burczak Todd 0 0 0 0 10
13 Carter Justin 0 0 0 0 10

Louisiana Division Current Standings

Cocodrie, LA. April 25 - W/Redfish Event on 24th, 2010 Results are in by Christy Schad

BRENDAN BAYARD WINS IFA KAYAK TOUR EVENT AT COCODRIE, LA.
Cocodrie, La. (April 27, 2010) - Brendan Bayard, of Baton Rouge, La., caught a redfish and speckled sea trout totaling 42 inches in length to secure a win in the IFA Kayak Tour Presented by Hobie Fishing at Cocodrie on April 25. The event, open to non-motorized kayaks only, was the fifth regular-season event overall and first in the Louisiana Division for the first-year fishing tour.
Bayard's 23-inch redfish tied with that of seventh-place finisher's Benton Parrott, while his 19-inch sea trout was the largest of the catch-photograph-release competition. The total length of Bayard's two fish gave him a .5-inch advantage over second-place finisher, Todd Hart, winning him a Hobie Mirage Pro-Angler Kayak valued at $2,399.
Fishing with a Texas Tackle Factory Killer Flats Minnow, Bayard boated 17 fish on the day, while traveling over 1.5 hours away, in order to fish cleaner water.
"Thanks to Hobie for putting out a great product," said Bayard. "I can keep the line in the water all day since there is no paddling. Also want to thank Texas Tackle Factory for the winning bait." 
Todd Hart, of Katy, Texas, measured a 24.25-inch redfish and a 17.25-inch speckled seas trout for a total length measurement of 41.5 inches on his way to a second-place finish and a new Hobie Mirage Outback kayak, valued at $1,749. Hart used Berkley Gulp! Shrimp and other soft plastics only a quarter mile from the lodge to wrap up the number two slot. Third-place finisher, Stephen Robert, of Houma, La., boated a nice 26.50-inch redfish and 14-inch speckled seas trout totaled 40.5 inches, winning the angler a Hobie Quest kayak, valued at $949.
With the largest redfish of the competition, Blake Gill, of Masseys Sports Center, Inc., won $200. First-place finisher Bayard also took him $200 in prize money for the largest sea trout, thanks to his 19-inch catch.
"This was a great event and we appreciate all the anglers hanging in there with us through the horrible weather," said Jim Armstrong, IFA owner.  "We would also like to thank the Hobie dealership, Massey's Sports Center, for their support during this event and the upcoming IFA Kayak Fishing Tour Louisiana events."

Empire, LA. June 20 - W/Redfish Event to be held on June 19th, 2010 CANCELLED

Grand Isle, LA. August 29 - W/Redfish Event to be held on August 28th, 2010

Louisiana_Div

(L)Stephen Robert        (C)Brendan Bayard         (R)Todd Hart

Place #

Angler LN

Angler FN

Red-Length

Tr-Length

R+T=Score

# Fish

Kayaks+$$

Points

1

Bayard

Brendan

23

19

42

2

$2399+$200

200

2

Hart

Todd

24.25

17.25

41.5

2

$1,749

199

3

Robert

Stephen

26.5

14

40.5

2

$949.00

198

4

Murden

Brian

26

13.875

39.875

2

$147.00

197

5

Smith

Joshua

24

14.75

38.75

2

$129.00

196

6

Ward

Danny

24.125

14.5

38.625

2

 

195

7

Parrott

Benton

23

13.75

36.75

2

 

194

8

Holmes

Chris

22.25

14.25

36.5

2

 

193

9

Coulon

Dusty

20.25

15

35.25

2

 

192

10

Cruthirds

Chris

17

14.5

31.5

2

 

191

11

Gill

Blake

27.75

0

27.75

1

$200.00 Big Red

190

12

Gonsoulin

Valerie

27.5

0

27.5

1

 

189

13

McCoy

Gary

27.5

0

27.5

1

 

188

14

Walker

Norman

25.75

0

25.75

1

 

187

15

Griffin

Eric

23.5

0

23.5

1

 

186

16

Trahan

Fred

22

0

22

1

 

185

17

McCoy

Craig

21.25

0

21.25

1

 

184

18

Deichert

Jon

0

17.75

17.75

1

 

183

19

Lobb

Wayne

0

16.25

16.25

1

 

182

20

Williamson

Gairi

0

14.25

14.25

1

 

181

21

Hobdy

Braxton

0

0

0

0

 

10

22

Meints

Dominic

0

0

0

0

 

10

23

Powers

Jason

0

0

0

0

 

10

24

Scott

Cody

0

0

0

0

 

10

25

Engert

John

0

0

0

0

 

10

26

Jones

Barrett

0

0

0

0

 

10

27

Shilling

Clayton

0

0

0

0

 

10

28

Neece

Steve

0

0

0

0

 

10

 

 

 

Gulf Division Current Standings

Destin, FL. March 14 - W/Redfish Event on 13th, 2010 Results are in

Panama City, FL. June 6 - W/Redfish Event on June 6th, 2010 Results are in

Orange Beach, AL. Oct. 17 - W/Redfish Event to be held on October 16th, 2010

Gulf_Div

Jeff Dutrow (L) Liam Callaghan (LC) Chris Lewis (RC) Timothy Walker (R)

Place #

Boat #

Angler LN

Angler FN

Red-Lth

Tr-Lth

R+T=Score

# Fish

Kayaks+$$

Points

1

5

Dutrow

Jeff

27

21.5

48.5

2

$2399+$200

200

2

1

Callaghan

Liam

25.75

21.5

47.25

2

$1,749

199

3

7

Lewis

Chris

26.25

18.25

44.5

2

$949.00

198

4

19

Maggs

Tyler

27

0

27

1

$125.00

197

5

8

Walker

Timothy

0

22.5

22.5

1

$200.00

196

6

6

Mize

Mark

0

20.25

20.25

1

 

195

7

18

Murphy

Sean

20.125

0

20.125

1

 

194

8

15

Poloski

Pat

0

19.75

19.75

1

 

193

9

2

Callaghan

Jason

0

18.75

18.75

1

 

192

10

3

Suber

Jeff

0

17.25

17.25

1

 

191

11

14

Duval

Bryan

0

0

0

 

 

10

12

13

Gorder

Ted

0

0

0

 

 

10

14

22

Griffin

Eric

0

0

0

 

 

10

13

4

Parrott

Benton

0

0

0

 

 

10

15

21

Stock

Lee

0

0

0

 

 

10

18

16

Denney

Brandon

0

0

0

 

 

10

17

10

Engle

Rick

0

0

0

 

 

10

20

17

Alexander

Thomas

0

0

0

 

 

10

16

9

Engle

Tina

0

0

0

 

 

10

19

20

Maher

Jeff

0

0

0

 

 

10

21

12

Holmes

Chris

0

0

0

 

 

10

22

11

Wiliamson

Gairi

0

0

0

 

 

10

2010 Gulf Division - Panama City, FL. Event
June 6th, 2010 Kayak Results

ifa_top_4

Scott Lindsey(L)Vlad Moldoveaivu(LC)Liam Callaghan (RC)Jason Callaghan (NR) Jackie Smith(R)

Place # Angler LN Angler FN Red-Length Tr-Length R+T=Score # Fish Kayaks+$$ Points
1 Moldoveaivu Vlad 23.5 24.75 48.25 2 $2399+$200 200
2 Callaghan Liam 29.75 18.4 48.15 2 $1,749 199
3 Callaghan Jason 27.5 19 46.5 2 $949.00 198
4 Smith Lee 23.75 17.5 41.25 2 $100.00 197
5 Maggs Tyler 22 18.5 40.5 2 196
6 Walker Timothy 22.75 16.5 39.25 2 195
7 Haney Jimmy 22 16.5 38.5 2 194
8 Williamson Gairi 19.5 14.5 34 2 193
9 Lindsey Scott 38.5 0 38.5 1 $200.00 192
10 Little Cheryl 28.25 0 28.25 1 191
11 Cooper Stan 23.25 0 23.25 1 190
12 Poole Earl 0 22 22 1 189
13 Seuber Jeff 0 18 18 1 188
14 Lindsey James 17.5 0 17.5 1 187
15 Cooper Georgia 26 0 26 1 186
16 DeMonbrun Tom 0 0 0 0 10
17 Carroll Bill 0 0 0 0 10
18 Moore Donna 0 0 0 0 10
19 Moore Robert 0 0 0 0 10
20 Parrott Benton 0 0 0 0 10
21 Denney Brandon 0 0 0 0 10

Texas Division Current Standings

Port Lavaca, TX. April 18 - W/Redfish Event on 17th, 2010 Results are in

Rockport, TX. June 13 - W/Redfish Event on June 12th, 2010 Results are in

Port Aransas, TX. Sept. 12 - W/Redfish Event to be held on September 11th, 2010 Results are in

2010 Texas Division - Port Lavaca, TX. Event
April 17th, 2010 Kayak Results

Texas_Div

(L)Josh MacNaughton     (C)James Tesch     (R)Clint Barghi

Place #

Angler LN

Angler FN

Red-Length

Tr-Length

R+T=Score

# Fish

Kayaks+$$

Points

1

Tesch

James

23.25

23.25

46.5

2

$2399.00+$200.00

200

2

MacNaughton

Josh

27

19

46

2

$1749.00+$200.00

199

3

Barghi

Clint

21.5

23

44.5

2

$949.00

198

4

Spencer

Fishman

26

17

43

2

$259.50

197

5

Castillo, III.

Jesse

24

16.25

40.25

2

$225.50

196

6

Kosub

Chad

24.75

15.25

40

2

$208.50

195

7

Barghi

Cameron

21

18.25

39.25

2

$191.50

194

8

Upton

Terry

20

17

37

2

$183.00

193

9

Hart

Todd

26.5

0

26.5

1

 

192

10

Hinojosa

Dwayne

26.25

0

26.25

1

 

191

11

Moudy

Melinda

26

0

26

1

 

190

12

Rinando

Vincent

26

0

26

1

 

189

13

Canion

John

22.25

0

22.25

1

 

188

14

Power

Travis

22.125

0

22.125

1

 

187

15

Bulger Jr

Thomas

0

21.5

21.5

1

 

186

16

Barlow

Kaylin

0

21

21

1

 

185

17

Gordon

Jason

21

0

21

1

 

184

18

Flemons

Thomas

20.5

0

20.5

1

 

183

19

Kirk

David

0

19.5

19.5

1

 

183

20

Rakowitz

Shawn

0

16.825

16.825

1

 

181

21

Denham

Al

0

18

18

0

 

180

22

Feaster

Edward

0

0

0

0

 

10

23

Woods, Jr.

Robert

0

0

0

0

 

10

24

Salazar

Diane

0

0

0

0

 

10

25

Salazar

Jesse

0

0

0

0

 

10

26

Reyes

Gilbert

0

0

0

0

 

10

27

Prather

Cody

0

0

0

0

 

10

28

Haralson

Marcus

0

0

0

0

 

10

29

Morgan

Buck

0

0

0

0

 

10

30

Simpson

David

0

0

0

0

 

10

31

Petty

Joshua

0

0

0

0

 

10

32

Morales

Brian

0

0

0

0

 

10

33

Haley

David

0

0

0

0

 

10

34

McWilliams

David

0

0

0

0

 

10

35

Connally

Kench

0

0

0

0

 

10

36

Lroy

Alan

0

0

0

0

 

10

37

Easley

Patrick

0

0

0

0

 

10

38

Sodolak

Craig

0

0

0

0

 

10

39

Wildenstein

Keith

0

0

0

0

 

10

40

Eoff

Keeton

0

0

0

0

 

10

41

Sixta

John

0

0

0

0

 

10

42

Lack

Andrew

0

0

0

0

 

10

43

Snyder

Hale

0

0

0

0

 

10

44

Carey

Joey

0

0

0

0

 

10

2010 Rockport, TX. Event
June 13th, 2010 Kayak Results

ifa top_4

Chad Kosub(L) Brice Sanchez (LC) Vincent Renalaldo (NR) Josh Macnaughton(R)

Place # Angler LN Angler FN Red-Length Tr-Length R+T=Score # Fish Kayaks+$$ Points
1 Chad Kosub 21.25 28 49.25 2 $2399.00+$200.00 200
2 Vincent Rinando 23.25 16.75 40 2 $1749.00+$200.00 199
3 Brice Sanchez 17.5 21.5 39 2 $949.00 198
4 Clint Barghi 20.25 15.875 36.125 2 $259.50 197
5 Josh MacNaugthton 28 0 28 1 $225.50 196
6 Lynda Pouyer 0 25.5 25.5 1 $208.50 195
7 Bill Brown 20.75 0 20.75 1 $191.50 194
8 Kaylin Winther/Barlow 20.25 0 20.25 1 $183.00 193
9 Thomas Bulger Jr 20 0 20 1 192
10 Jason Gordon 0 16.75 16.75 1 191
11 Dwayne Hinojosa 0 15.5 15.5 1 190
12 Esther Vied 0 0 0 0 10
13 John Canion 0 0 0 0 10
14 Stephanie Dietrich 0 0 0 0 10
15 Robert Woods 0 0 0 0 10
16 Shawn Rakowitz 0 0 0 0 10
17 James Tesch 0 0 0 0 10
18 Cameron Barghi 0 0 0 0 10
19 Travis Power 0 0 0 0 10
20 Terry Upton 0 0 0 0 10
21 Buzz Barton 0 0 0 0 10
22 Rex Reid 0 0 0 0 10
23 Todd Hart 0 0 0 0 10
24 Buck Morgan 0 0 0 0 10
25 John Sixta 0 0 0 0 10
26 David Kirk 0 0 0 0 10
27 Keith Wildenstein 0 0 0 0 10
28 Rick Spillman 0 0 0 0 10

2010 TX Division - Port Aransas, TX. Event
September 12th, 2010 Kayak Results

IFA_Sept_12_2010
(L) Thomas Bulger, Jr., (LC)Chris Weatherly, (RC) Josh MacNaughton, (R)Clint Barghi
Place # Angler LN Angler FN Red-Length Tr-Length R+T=Score Points
1 Josh MacNaugthton 26.75 15.25 42 200
2 Thomas Bulger Jr 22.5 19.25 41.75 199
3 Clint Barghi 23.25 15.25 38.5 198
4 Jesse Castillo, III. 22.25 15.5 37.75 197
5 Jason Gordon 20.5 16.5 37 196
6 Wes Callender 24 0 24 195
7 Todd Hart 23.75 0 23.75 194
8 Dwayne Hinojosa 23 0 23 193
9 Mickey Collins 22.5 0 22.5 192
10 Robert Woods Jr 22 0 22 191
11 Chris Weatherley 0 20.75 20.75 190
12 Shawn Rakowitz 0 17 17 189
13 Gilbert Reyes 0 16.5 16.5 188
14 Ken Swearingen 0 0 0 10
15 Shannon Drawe 0 0 0 10
16 Travis Power 0 0 0 10
17 Captain Fishman Spencer 0 0 0 10
18 Vincent Rinando 0 0 0 10
19 Kaylin Winther/Barlow 0 0 0 10
20 Chad Kosub 0 0 0 10
21 Terry Upton 0 0 0 10
22 Stephanie Dietrich 0 0 0 10
23 Linda Pouyer 0 0 0 10
24 Marcus Haralson 0 0 0 10
25 John Gavit 0 0 0 10
26 David McWilliams 0 0 0 10

 

The Inshore Fishing Association Inc., P.O. Box 368

Lizella, GA 31052-0368 Phone: 478-836-4266 (primary) for sign-ups or 941-266-5338 alternate # for sign-ups | Fax: 478-836-3886
Contact: This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it Copyright 2009 Inshore Fishing Association

Result information obtained from www.ifakayakfishingtour.com

 

You must be registered to post a comment.


Login

Newsletter

Subscribe here to receive FREE email issues of Kayak Fishing Magazine.

Most Popular

Kayak Kevin's; Kayak Fishing the Chesapeake Bay 2 DVD Trailer
This, the 2nd installment to the widely popular "Kayak Fishing the Chesapeake Bay" DVD from award winning videographer Kevin Whitley (aka Kayak Kevin) is due for release this fall...
KFM - FaceBook Kayak Fishing Picture Contest Results
We thought it would be a good idea to use Facebook to have a photo contest. Our friends over at Hook, Line and Paddle (HLP) asked us how we can do something together on FB.
Pelican Premium: A little more buck, a lot more bang!
For Immediate Release LAVAL, QUEBEC. April 19, 2013. Pelican International's highly anticipated Premium line does not disappoint! Pelican International's new Premium line of...

Random

Adventure Technology’s 2013 Sponsorships Reflect Commitment to Diverse Product Line
For Immediate Release Media Contact:Verde PRClaire Rabuncrabun@verdepr.com970.259.355 GREENVILLE, S.C. , Mar 28, 2013 - Adventure Technology (AT), known for its innovative and...
KFM - FaceBook Kayak Fishing Picture Contest Results
We thought it would be a good idea to use Facebook to have a photo contest. Our friends over at Hook, Line and Paddle (HLP) asked us how we can do something together on FB.
Reel Paddling Film Festival - 2014 Winners!!!
PALMER RAPIDS, ON, MARCH 19, 2014 – The 9th annual Reel Paddling Film Festival premiered this month in Toronto at the Royal Cinema. The Complete Paddler hosted the...

Latest Kayak Reviews

Lifetime Sport Fisher
 
5.0
Cobra Kayaks Tandem
 
3.0
Perception Sport Pescador 10.0 Angler
 
4.0
Hobie Mirage Outback
 
4.0
Current Designs Tailfin
 
5.0
Hobie Mirage Outback
 
2.0
NuCanoe Frontier 12
 
5.0
Native Watercraft Mariner 12.5 Propel Anglers
 
4.0
Hobie Mirage Outback
 
5.0
Pelican Castaway 100
 
2.0
Stealth Pro Fisha 575
 
3.0
Field and Stream Eagle Talon
 
5.0

Latest Equipment Reviews

Body Glove 3T Barefoot Max
 
5.0
Body Glove 3T Barefoot Warrior
 
5.0
Body Glove 3T Barefoot Warrior
 
3.0
Columbia Drainmaker
 
5.0
Sperry SON-R Sounder Shandal
 
4.0
Garmin VIRB Elite
 
4.0
Polaroid XS100
 
4.0
Backwater Paddles Assault Hand Paddle
 
5.0
Backwater Paddles Assault Hand Paddle
 
5.0
Stohlquist Piseas
 
4.0
Wheeleez Tuff Tire Kayak Cart
 
5.0
Boga Grip
 
4.0